osoba j. matouscheka

Josef Matouschek se narodil pod jménem Josef Matoušek rok po skončení Prusko-rakouské války 4. října 1867 ve Svárově (u Tanvaldu) v domě s popisným číslem 122. Pocházel z ryze českých poměrů – rodu Matouškových, jehož kořeny sahají v této oblasti do 17. st.. Byl jedním ze tří dětí[1] Josefa Matouška a Ludviky rozené Pěničkové. Přestože byla rodina ryze českého původu, vyrůstali sourozenci Matouškovi ve smíšeném prostředí. Jejich otec pracoval jako účetní u textilního továrníka Liebiga. Ten vyžadoval od svých úředníků germanizaci a požadoval umísťování dětí do škol s německým vyučovacím jazykem. Odtud pramení německé vedení Josefa, včetně změny jeho jména na Josef Matouschek. Ve svých dvanácti letech ztratil otce, ovšem baron Heinrich von Liebieg mu zaplatil další studium a pomohl mu vystudovat libereckou obchodní akademii. J. Matouschek poté pracoval v tomto městě jako jeho osobní sekretář. Později také pracovně pobýval několik let ve Vídni.  

J. Matouschek zemřel brzy po skončení II. sv. války – 12. července 1945 na srdeční mrtvici při vycházce v 11 hod. dopoledne v Pánské ulici (dnes ulice 8. března) u domu č. 13, takže již nebyl zařazen do odsunu Němců z Československa. Vdova po J. Matouschkovi Marie zanechala u rodiny pana Ginzela bednu s pozůstalostmi po Josefovi, ta však i s obsahem shořela spolu s tzv. Hnojovým domem v roce 1995. Ojediněle se však vyskytnou některé relikvie, které nebyly v době požáru již v bedně uloženy[2] (JJHS 2004, str. 38).

Hrob J. Matouscheka byl objeven až v roce 2002 jabloneckým badatelem Ottem Pospíšilem na hřbitově v Oldřichově v Hájích. Jizersko-ještědský horský spolek uvedl tento zanedbaný hrob za výrazné pomoci obce do důstojného stavu (JJHS 2004,   str. 39-40).

Josef Matouschek - 70. narozeniny (Zdroj: Jahrbuch DGVJI 1938)

 

J. matouschek turista a člen německého horského spolku

Již od svých mladých let byl J. Matouschek velkým přítelem přírody, jejíž krásy nadšeně navštěvoval a objevoval. V roce 1886 vstoupil (po dvou letech od jeho založení) do Německého horského spolku pro Ještědské a Jizerské hory[3] (dále DGVJI, Německý horský spolek nebo spolek), více o tomto spolku je uvedeno v kapitole o tomto spolku (Německý horský spolek). V roce 1890 byl Matouschek povolán do jeho hlavního výboru (čítajícího tehdy 8 členů). Působil také ve výboru spolku pro budování a označování cest. V tomto spolku působil (s výjimkou několika let, které pracovně trávil ve Vídni) až do své smrti a to v plném zanícení pro dobrou a ušlechtilou věc. Německý horský spolek byl pro J. Matouscheka vedle jeho zaměstnání hlavní životní náplní. V roce 1888 vstoupil do sekce Německého a rakouského alpského spolku[4] ve Varnsdorfu. O pět let déle se podílel na založení libereckého odnože tohoto spolku. Spolu s prof. Franzem Hübnerem (spoluzakladatelem Německého horského spolku) vypracoval první systematické značení turistických cest v Ještědských a Jizerských horách (podle iniciativy v té době již zemřelého Adolfa Hoffmanna). Poprvé tak vyrazili značit 19. dubna 1885 a poté neděli co neděli chodili společně s dalšími profesory z jeho studií s žebříčkem, hrnkem barvy a štětcem. To vše se souhlasem hraběte Clam-Gallase, který byl majitelem většiny lesních porostů v horách. J. Matouschek se stal znalcem domovského horského prostředí a byl mu známý každý skrytý kout této oblasti jako nikomu jinému. Později byl také se značením cest nápomocen místnímu spolku v tzv. Dubském Švýcarsku – Polomených horách. Z vděku k jeho osobě a práci byla po něm v té době pojmenována jedna z nejkrásnějších cest Dubského Švýcarska názvem „Matoweg“[5]. Také byl účasten v hlavním výboru pro výstavbu horského hotelu na vrcholu Ještědu (dokončeného v r. 1907) a i meteorologická budka na severní straně liberecké radnice (stojící tam dodnes) byla zřízena díky jeho činorodosti. Samotný Německý horský spolek ocenil činnost J. Matouscheka tak, že ho valná hromada u příležitosti 50 let trvání Německého horského spolku jednomyslně vyznamenala v roce 1934 čestným členem spolku a ocenila zlatou protěží alpskou.

Ale nejen místní oblast či blízké Krkonoše a Středohoří byly Matouschekovi známé, jeho touha po činorodosti a novém poznávání ho vedly z vlasti dále, především do ostatních hor. V mládí tak navštívil všechny vysoké vrcholy Tyrolska a švýcarských Alp, zde zdolal i nejvyšší horu Evropy – Mont Blanc a mnoho jiných skalních či ledovcových velikánů. Také francouzské a italské Alpy mu byly důvěrně známé a jeho cesta vedla i do Kavkazu. V roce 1928 podnikl velkou cestu kolem světa. Zkušenosti nabyté z těchto cest dával poté ve prospěch spolku, jako službu své domovině a vlasti.

J. Matouschek také publikoval – hlavně v ročenkách Německého horského spolku, ale také v Libereckých novinách[6], regionální literatuře a v tehdejších odborných časopisech. Svým mimořádně „zručným perem“ velebí krásy místní oblasti a díky svým článkům nadchnul tisíce lidí pro místní horský svět a podnítil k jeho návštěvě (Jahrbuch DGVJI 1938, str. 4). V ročenkách například barvitým popisem líčí uskutečněné výlety do hor, při čtení těchto řádků se před očima čtenáři v jeho fantazii odehrává celý výlet včetně všech jeho horších či vtipnějších okamžiků, na které se při takových putování přírodou narazí a J. Matouschek je dopodrobna líčí. Často také do svých článků zanáší úryvky prací dřívějších autorů (povětšinou z celého 19. st, ale i z  dob dřívějších), čímž přidává článkům na hodnotě a zajímavosti.

 

matouschekův kartografický význam a přínos

Všechny významné a plnohodnotné mapy Německého horského spolku vytvořil (respektive byl jejich hlavním tvůrcem) J. Matouschek a zároveň všechny Matouschekovy mapy vznikly pod hlavičkou Německého horského spolku. Vedle něho vytvořil ve spolku schematickou mapu horských hřbetů a řek Jizerských hor Franz Hübner v měřítku 1:300 000, která tvořila přílohu ročenky DGVJI v roce 1897. Orientaci v prostoru s mapou a bez ní a čtení v mapě věnoval poměrně obsáhlý článek Dr. Ludwig Achtner. V tomto článku se mimo jiné poměrně podrobně věnuje problematice zobrazování výškopisu.

Ovšem oblastní turistické mapy vznikaly pouze pod vedením J. Matouscheka. Tyto mapy jsou pro dané mapované oblasti zcela výjimečné, cenné jsou především svým podrobným místopisem, který získával Matouschek z místních map větších měřítek a především od obyvatel a zaměstnanců lesní správy příslušných lokalit. Výjimečné jsou mapy také tím, že zachycují stav před druhou světovou válkou, jsou zde tedy zachyceny např. později zaniklé obce či osady.

 


[1] Sourozenci František (1871-1945) a Marie (narozena 1875, úmrtí nezjištěno).

[2] Jednou z takových je kniha o 1080 stranách nazvaná „Nordböhmische Burgen, Vesten und Bergschlösser“, v jejíž podtitulu je uvedeno „sebráno Jos. A. Matouschekem, Liberec 1886/1888“ (Ročenka JJHS 2004).

[3] Der Deutsche Gebirgsvereine für Jeschken- und Isergebirge.

[4] Der Deutsche und Österreichische Alpen´s Verein.

[5] Matouschekova cesta, označení „Mato“ bylo používáno přáteli J. Matouscheka.

[6] Die Reichenberger Zeitung.

 

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode