Geografická jména

Geografická jména jsou vlastní jména neživých přírodních objektů a jevů a těch člověkem vytvořených objektů, které jsou trvale umístěny v krajině. Souhrnně se používá termín toponyma. (Čapek aj. 1992, str. 177) Tentýž autor dělí toponyma na choronyma, místní jména a pomístní jména. Z nich v mapách najdeme místní jména (oikonyma) – objekty určené k obývání člověkem a pomístní jména (anoikonyma) – jména neživých přírodních objektů a jména člověkem vytvořených objektů, které nejsou určeny k obývání. Anoikonyma se dělí na oronyma (vlastní jména tvarů vertikální členitosti zemského povrchu a mořského dna), hydronyma (označují vodní prvky), hodonyma (komunikace a veřejná prostranství), pozemková jména (označování honů, polí, luk, pastvin, polesí apod.) a jména jednotlivých nesídlištních objektů (osamocené stavby).

Svoji jedinečnost dávají mapám především pozemková jména a také jména jednotlivých nesídlištních objektů.  Pozemková jména byla získávána z externích zdrojů (místní obyvatelé, lesní správa, literatura k tématu). Ale nejsou to jen pozemková jména, ale i ostatní typy geografických jmen, která byla takto získávána (viz. např. Speciální mapa Kummerského pohoří – nové doplnění mapy o názvy hřbetů, roklí a skal). Jména jednotlivých nesídlištních objektů jsou důležitá, jelikož to jsou často právě turisticky zajímavé body (pomníčky, křížky, rozhledny apod.), někdy i vytvořené samotným DGVJI.

Matouschekův český původ se vyznačuje v mapách především správnými českými názvy. Ty se vyskytují v české části oblasti – tzn. především v jižních částech map, můžeme zde vidět pomyslnou hranici česko-německých označení, kde tato hranice se nachází zhruba v linii Ještědsko-kozákovského hřbetu. V případě českých názvů se jedná o názvy např. Smrčí, Dubečko, Proseč, Močidlo či Pod Březím. V některých případech je psaní českých názvů poněmčeno – např. Kozákow, Pod Lochtusch či Beneschau. Rozdílné je také i psaní dnes již shodných názvů – např. Jablonec, který je napsán jako Gablonz, v případě jiné obce pak jako Jablonetz. 

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode